Терапія хвилинками безтурботності: 31 зимова ідея від психологині Світлани Ройз

Дата: 09.01.2024 16:09

“Донька мене питає: – Мам, а можна бурульку скуштувати? – Та звичайно, спробуй. – А снігового янгола зробити? – Так! – Що, прям дозволиш в снігу валятися? – А чого ні? – А давай сорбет зробимо? – Давай, у нас малиновий джем є в морозилці.– А ти точно моя мама?”  ділиться зі своїми читачами та читачками в Facebook дитяча й сімейна психологиня Світлана Ройз.

Як розповіла фахівчиня, останнього тижня більшість запитів від батьків до неї були про створення простору радості для дітей, оскільки в дорослих часто не вистачає сил і дозволу собі вигадувати зимові забавки. Крім того, ускладнює ситуацію й повномасштабна війна, адже стрес і постійна напруга мають великий вплив на психоемоційний стан як дорослих, так і дітей.

Далі  пряма мова.

З’ЇЖ БУРУЛЬКУ, ЗБУДУЙ ІГЛУ ЧИ ПРИГОТУЙ ЗИМОВИЙ ЧАЙ…

Я зрозуміла, що цього року, попри всі хвороби, втому, напругу мені легше дається те, що раніше б викликало спротив чи тривогу. Напевно, ми знаємо, чого насправді потрібно боятися, а в чому можна відпустити себе. І для нашої перезбудженої лімбічної системи потрібні дії, у яких ми відчували б щось, що нагадує безпечні безтурботні часи. Це буде нашою терапією, хвилинками безтурботності.

Наприклад, із донькою та кішкою ми вже тиждень спостерігаємо за птахами: повісили навпроти вікна годівничку й із захватом роздивляємося. Я не очікувала, що синички такі різні. Наших гостей вже розрізняю за чупринками, плямами, хвостиками… Слідкую, щоб було частування. Навіть замовила корм спеціальний для вуличних птахів. Однак це не єдина незвичайна розвага взимку. Адже кожен день можна наповнити маленькою радістю та зробити особливим.

Наприклад, у сніжні дні можна:

1. зробити в снігу ямку чи “хатинку” й поставити всередину свічку  буде красивий казковий ліхтарик;
  2. грати в слідопитів (вивчати сліди кішки, собаки, птахів) або йти задом наперед, щоби ніхто не здогадався, куди ви прямували;
  3. йти один за одним, потрапляючи точно в слід;
  4. прислухатися, як іде сніг (за різних температур різний звук);
  5. розмальовувати кучугури фарбами;
  6. викладати на снігу візерунки  з камінчиків, ягід, різних “скарбів”;
  7. зробити зі снігу іглу;
  8. малювати на снігу та писати листи одне до одного;
  9. “малювати кроками” – протоптувати слідами літери, серця тощо;
  10. влаштувати пікнік: узяти з собою термос, щось смачне та влаштувати сніжне чаювання;
  11. робити снігових янголів, грати в сніжки й ліпити сніговиків;
  12. виліпити свій страх і розвіяти його сніжинками або розтопити своїм диханням;
  13. залити воду в повітряну кульку, додати фарби та винести на мороз  коли вода замерзне, акуратно зняти кульку (у вас вийдуть різнобарвні крижані кулі); також можна покласти всередину маленькі фігури й зробити квест “знайди динозавра/ляльку”;
  14. зробити сніжки у вигляді сердечок і прикріпити їх до великих гілок, як листя;
  15. заморозити різноколірну воду в стаканчиках, розрізати їх і зробити з крижаних фігур веселковий замок.

Крім того, вдома можна:

1. зробити мобіль із сніжинок;
  2. вирізати листівку-витинанку;
  3. зробити “шубку на чашку”, щоб довше зберігала тепло, з в’язаної шкарпетки або рукава старого светра;
  4. зробити “Зимовий чай” з корицею та мандариновими скоринками чи безалкогольний глінтвейн;
  5. поставити гілочку дерева у воду та спостерігати, як з’являться бруньки;
  6. намалювати “зимову картинку”, розбризкуючи зубною щіткою фарбу або малюючи вилкою сніг;
  7. зробити гірлянду;
  8. зробити штучний сніг: для цього потрібно змішати кукурудзяний крохмаль або кукурудзяне борошно, піну для гоління та блискітки;
  9. зробити новорічну іграшку з солоного тіста, використовуючи форму для печива;
  10. зробити новорічну іграшку з горіха (обгорнути фольгою) або зі шкірки мандарина;
  11. зробити намисто із сушених смужок мандарина/апельсина;
  12. зробити форму-трафарет із картону, щоб посипати какао або корицею пиріг, кашу, салат тощо;
  13. запікати на вогні свічки маршмеллоу та пити какао;
  14. намалювати листівки (і, можливо, передати волонтерам для воїнів);
  15. прикрасити паперовими сніжинками вікно, під’їзд чи дерево.

І, звичайно, спробувати, яка на смак бурулька. Для цього можна зробити формочку з фольги, налити в неї компот чи сік і заморозити в морозилці.

Світлана Ройз, дитяча й сімейна психологиня