9 травня-День Європи
"Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку із завтрашнього дня, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність — єдність усіх європейців, які знищили нацизм та переможуть рашизм. Це буде День Європи, яка допомагає нам боротися за всіма напрямками: на полі бою зброєю, на дипломатичній передовій — рішучістю, проти ракетного терору та зимового блекауту, в економіці та на юридичному фронті. Це буде День Європи — нашої союзниці. Яка ніколи не називає Україну „вигаданим“ чи „штучним“ утворенням. І яка дає нам свою зброю, щоб ми могли захистити себе та її - нашу Європу."
Президент Володимир Зеленський підписав указ, згідно з яким відтепер щорічно 9 травня в Україні відзначатимуть День Європи.
Свято було встановлене у 1949 році на честь заснування Ради Європи. Ця подія сталась 5 травня і відзначалась у цю дату аж до 1964 року. Тоді на саміті Європейської ради у Мілані саме 9 травня було визнане одним із офіційних символів ЄС. Тим самим було вшановано проголошення Декларації Шумана – документа, з якого фактично почався Європейський Союз. Його було ухвалено 9 травня 1950 року.
У Декларації Шумана, зокрема, йдеться: "Мир у світі неможливо забезпечити без будівничих зусиль, сумірних рівню небезпеки, яка перед ним постає. Організована і життєздатна Європа може зробити фундаментальний внесок у цивілізацію, забезпечивши мирні відносини між країнами…". Так, документ постулює загальноєвропейські цінності – мир, співпрацю та процвітання всіх держав.
Свято відзначають в усіх країнах ЄС і багатьох сусідніх державах. Воно покликане посилювати єдність між країнами. В ЄС існує рекомендація вважати його державним святом і вихідним днем.